Ako už z názvu vyplýva – som DRAK

K-drakto a čo naozaj som je však omnoho silnejšie než len jedno slovo. Aby ste ma pochopili, vnímali a prijali za priateľa, tak ako vás všetkých beriem ja, pokladám za dôležité o sebe povedať viac.

Celý príbeh sa začal už dávno, vlastne je to až tak dávno, že dnes sa o tom vedú dohady. Jedno je však isté, môj život, moja podstata a idea, je premietaná v nespočetnom množstve povier a legiend rozprávaných a tradovaných od Cisárov, vodcov, ale aj ľudí a detí. Východ a západ ma rozdeľujú na dve tváre, no podstata je aj tak rovnaká, ukrytá v chrabrosti, láske, hojnosti a ochrane. Čo je však pravda a čo klam? Nuž kto som, aby som Vám mal niečo diktovať a meniť Váš názor na mňa, veď stačí, ak veríte, že som, a ak by som si mal vybrať zo všetkého čo som o sebe počul, tak najradšej by som sa s Vami vybral na východ, a to do Číny, tam sa moje meno nieslo dynastiami celé tisícročia.

Práve tam, ďaleko a zároveň blízko, v krajine vychádzajúceho slnka sa napísal príbeh, ktorý je rozprávaný dodnes, a ten ma sformoval do takej podoby, ako ma poznáte dnes. Tak, aby ste neostali v nepochopení, poviem Vám pár svojich príbehov:

V Číne sme my DRACI po tisícročia vnímaní ako dobrí, silní, a s benevolentnými symbolmi s údajnou kontrolou nad vodnatým javom, napr. privolanie dažďa počas sucha. Draci sú všade v Číne – v legendách, festivaloch, astrológii, umeniach, menách a idiómoch. Sme dokonca vnímaní ako jedno z dvanástich čínskych znamení zverokruhu. Cisári v starovekej Číne boli označovaní za našich synov.

V Číne sme my draci symbolom toho, že ľudia majú šťastie, prospešnosť, mocnosť a ušľachtilosť. Nik nás tam nevykresľuje ako príšery, vykreslené v západných príbehoch. Dokonca žijeme na dne morí, riek, jazier, alebo kdekoľvek s vodou.

Pred tisíckami rokov sa hovorilo, že Yandi (legendárny kmeňový vodca) sa narodil telepatiou svojej matky s mohutným drakom. S pomocou draka, a v spojení s Huangdom (legendárnym kmeňovým vodcom), otvorili predvoj pre čínsku civilizáciu; takže Yandi a Huangdi boli považovaní za predkov čínskeho ľudu. Ako čas ubiehal, čínski ľudia hovoria o sebe ako o potomkoch Yandiho a Huangdiho, rovnako ako o potomkoch čínskeho draka.

Niektorí to o nás nevedia, ale ja sa musím pochváliť, že zbožňujeme tanec, dokonca máme aj svoj vlastný tanec draka, ktorý je vykonávaný na mnohých oslavách, napr. pri udalostiach ako „Čínsky Nový rok“. Všeobecne platí, že existuje dlhý drak s dĺžkou až 70 metrov, ktorý je postavený z obrubníkov vyrobených z bambusu pokrytého lesknúcou sa látkou a držaných tanečníkmi.

Jedna z najväčších legiend o mne sa začala tvoriť v čase, kedy bolo známe, že som mal deviatich súrodencov, vtedy možno rozhádaných a nevľúdnych, no dejiny nás spojili a všetko sa to začalo Žltým cisárom (Huangdi, legendárny kmeňový vodca). Ten spustil sériu vojen proti deviatim kmeňom na údolí Žltej rieky a začleňoval ostatné kmeňové totemy do svojho totemu draka po tom, ako ich porazil. Po tom ako sa tak stalo, našu jednotu premietol do Zakázaného mesta, tam dodnes zdobíme
atribúty starého umenia, sme na stoličkách, stoloch, rúchach, schodoch a dokonca strechách.

No a dnes sa opäť moje dejiny posúvajú a ja so svojimi súrodencami tvoríme rodinu, ktorou neoddeliteľnou súčasťou ste aj Vy sami.