zdravie

ZDRAVIE V MESIACI SEPTEMBER PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

V mesiaci september venujeme podľa tradičnej čínskej medicíny viac pozornosti slezine a pankreasu. Oba tieto orgány patria k elementu Zeme.  Majú výrazný vplyv na imunitný a lymfatický systém. Slezina sa podieľa na obranyschopnosti organizmu, a je úzko previazaná s pankreasom, ktorý sa spolupodieľa na tráviacom systéme. Slezina je zdrojom hybnej životnej sily. Napomáha rozkladať potravu a je zodpovedná aj za tvorbu krvi.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy sleziny môžeme vidieť na perách, môžu byť suché , popraskané, môže sa nám ťažšie prehĺtať- tuhnutie koreňa jazyka. Prejavuje sa absolútny nedostatok energie, sme unavení a vyčerpaní , a to aj bez zjavného dôvodu, iba polihujeme. Pri oslabenej slezine má človek slabé nohy, ubúda mu svalová hmota, chudne. Oslabuje sa aj trávenie, znižuje sa tvorba tráviacich enzýmov v pankrease, ktorý TČM nevidí ako samostatný orgán, a preto ho spája so slezinou. Môže dochádzať k nutkaniam na zvracanie , bolesti žalúdka, nadúvanie, grganie. Pri oslabenej slezine môže dochádzať k hromadeniu tekutín, opuchom a pocitom ťažoby, studených nôh, vodné výtoky z nosa, krku , úst a iných slizníc. Oslabené čchi sleziny sa môže prejaviť  u žien výraznou celulitídou, či silnou menštruáciou. Následkom býva aj nadváha. Tvoria sa opary, modriny, imunita je celkovo znížená. Výrazná je extrémna chuť alebo naopak nechuť na sladké.

Slezina sa z psychologického hľadiska spája s analytickým myslením a predstavami, zodpovedá za pozitívne aspekty života, podieľa sa na našej vitalite a chuti žiť. Problém so slezinou môže viesť k posadnutosti, nutkavému správaniu a bezcieľnému trápeniu sa nad neexistujúcimi problémami, tiež snaha poučovať. Nadmerné rozmýšľanie oslabuje slezinu, vyčerpáva krv, a to môže spôsobovať zábudlivosť a roztržitosť. Pankreas oslabujú pocity smútku a straty chuti do života. V oboch prípadoch máme tendenciu zaháňať problém zvýšenými dávkami cukru a mliečnych výrobkov, čo situáciu ešte zhoršuje.

Podľa orgánových hodín je slezina a pankreas v aktivite od 9-11 hodiny. Vtedy je telo schopné tráviť sladké, čo je dobrá správa pre tých , ktorí mu nevedia odolať. Výborné je aj ovocie, med a sladké ovocné šťavy. Vyhýbame sa tukom. Okolo 11. hodiny dosahujú naše duševné schopnosti vrchol, a preto by sme vtedy nemali fyzicky pracovať.

V septembri, nakoľko mu vládne element Zeme, by mala byť strava pestrá a ľahká. Jeme čerstvé ovocie, žlté druhy zeleniny ako tekvice, kukuricu, gaštany , fazuľky, hrach, či zemiaky, kvalitný chlieb. Vynechávame alkohol, mastné jedlá, obmedzujeme cukor a sladkosti. Pijeme čaj zo slezu. Jedlo ochucujeme jemnejším korením ako škorica a šafrán, dopĺňame bylinkami horkej chuti ako horec a puškvorec. Je vhodné si urobiť 6 týždňovú očistnú kúru s propolisom alebo pestrecom mariánskym.

Pre posilnenie sleziny a pankreasu môžeme využiť aj reflexnú masáž. Bod sleziny sa nachádza na dolnej vonkajšej strane chodidla a pre posilnenie pankreasu masírujeme strednú časť chodidla.