zdravie

ZDRAVIE V MESIACI OKTÓBER PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

V októbri je podľa tradičnej čínskej medicíny najviac zaťažený žalúdok.  Je jedným z kľúčových orgánoch tráviaceho traktu. V ňom sa zhromažďuje prijaté jedlo, rozomelie sa a rozdelí na čisté a nečisté súčasti a potom ďalej putuje do tenkého čreva.  Energia žalúdku je z pohľadu TČM veľmi dôležitá, úlohou žalúdka je odovzdávať energiu z potravy slezine, a tá ju potom rozvádza do zvyšku tela, ktorá sa podieľa aj na harmonizovaní ostatných orgánov.

Žalúdok patrí k elementu Zem a spolu s hrubým črevom tvoria ochranný vnútorný štít proti chorobám.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy sú nadúvanie, zlé trávenie, poruchy teplotnej regulácie, vťahovanie chladu do nôh, vysoké horúčky spojené s blúznením, bolestivé opuchy hrdla a kolien, bolesti dolných končatín v priebehu dráhy. Sekundárne sa cez žalúdok prejavujú aj problémy iných orgánov ako choroby dýchacích ciest, choroby močových ciest, škvŕkanie v črevách, sklony k búšeniu srdca, bolesti hlavy.

Na duchovnej a emocionálnej úrovni žalúdok kontroluje aj spracovanie emócií, ochotu a schopnosť prijímať a akceptovať veci, konanie podľa vlastných pocitov, schopnosť uspokojovať i ďalšie duševné potreby. Sem patria i nutkavé pocity a ďalšie závislosti.  Žalúdok sa spája s prílišným premýšľaním, neustálym tokom myšlienok v hlave, vykonštruovaním reality. Oslabenému žalúdku vládne zmätenosť, mánia, silná úzkosť a hyperaktivita. Ak v žalúdku preváži teplo, čo môže byť spojené s prílišnou konzumáciou kávy, alkoholu, či mäsa, môžeme sa prejedať a tak priberať. Vplyvom strachu a stresu, tvorba žalúdočných štiav klesá. Prílišným hnevom a agresivitou vytvárame ich nadprodukciu. Podľa TČM je žalúdok a s ním i hrubé črevo kontrolované strachom, čoho následkom je i zlé trávenie. Jedným z príznakov „zlého“ žalúdka je i zápach z úst.

Podľa orgánových hodín je žalúdok aktívny ráno medzi 7. a 9. tou hodinou. Vtedy telo najlepšie spracováva prijatú potravu. Raňajky by mali byť výdatné, bohaté na vitamíny. Vhodné je konzumovať aj ovocie. V tomto čase nie je vhodná doba na sprchovanie, hlavne nie v studenej vode, pretože obehový systém je v pasívnej fáze, a teda telo potrebuje byť v teple, čo sa v našej spoločnosti ladí naozaj ťažko.

V októbri sa vyhýbame surovým zeleninovým šalátom. Jeme sezónne ovocie a zeleninu, ktorá je tepelne spracovaná. Môžeme sa zamerať aj na kaše zo špaldy, či pšena. Výborné je i mäso, hlavne hovädzie. Vyhýbame sa príliš horúcim, ťažkým a vyprážaným jedlám a silným kombináciám, jeme skôr jednoducho. V tomto období koreníme menej a nezaťažujeme žalúdok alkoholom. Snažíme sa čo najviac chodiť na prechádzky. A hlavne sa nerozčuľujeme. Pijeme repíkový čaj. Na posilnenie energie žalúdka masíruje priehlbinu na chodidle smerom zvnútra von.