zdravie

ZDRAVIE V MESIACI JÚL PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

V mesiaci júl venujeme podľa tradičnej čínskej medicíny najviac pozornosti krvnému obehu, ktorý tvorí srdce, cievy, krv a lymfa. Srdce je sval, ktorý pumpuje krv do ciev, ale zároveň je sídlom mysle a ducha. Cievny systém je podľa čínskej medicíny podriadený dvojici pľúca a hrubé črevo.

Je všeobecne známe, že negatívne vplyvy sa nezameriavajú priamo na srdce, typické sú problémy s perikardom, vakom okolo srdca, zvanom v čínskej medicíne osrdcovník.

Osrdcovník je považovaný za šiesty jinový orgán a jeho funkciou je chrániť srdce. Toxické zaťaženie osrdcovníka na duševnej úrovni spôsobuje silný pocit strachu, vnútorný nepokoj a zmätenosť.

 Fyzickými prejavmi energetickej nerovnováhy v mesiaci júl, sú všeobecne problémy so srdcom, silné búšenie srdca, kŕčovité bolesti na vnútornej strane predlaktia a v ohybe lakťa, pocit horúčosti v dlaniach, sčervenanie tváre. Ďalšími príznakmi môže byť spontánne potenie aj bez námahy, fyzická a psychická únava, depresia, či nespavosť. Ak máme príliš zaťažené srdce, môžeme hlavne v lete pozorovať zvýšené opuchy nôh. Pre nápravu týchto problémov je dôležité kontrolovať si emócie, vyhýbať sa stresu a žiť život s láskou v srdci. Stravujeme sa striedmo, udržiavame si správnu telesnú váhu.  Z jedál vylučujeme ťažké a nedravé potraviny, vyhýbame sa soli, alkoholu, nikotínu a sladkostiam. Cez obed si doprajeme oddych, pretože vtedy je srdce v najvyššej aktivite.

Pri nedostatku energie spôsobenou problémami so srdcom, pijeme na podporu ženšenový čaj. Výborné sú i čaje zo šalvie, prasličky , či  prvosienky. Z jedál preferujeme cibuľu, cesnak a medvedí cesnak, z byliniek pažítku, klinček a koriander. Zameriavame sa na červené potraviny ako paradajky, granátové jablko a pod. V lete sa sprchujeme v letnej vode.  Na podporu funkcie srdca môžeme použiť aj reflexnú masáž – masírujte si mäsitú časť dlane pod palcom na ruke. A zo všetkého najpodstatnejšie je usmievať sa na svet.  🙂