zdravie

ZDRAVIE V MESIACI DECEMBER PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

V decembri je podľa tradičnej čínskej medicíny v aktivite hrubé črevo. Je to najlepší čas na jeho očistu. V hrubom čreve dochádza asi k 80% tráviacich procesov a sú v ňom trávené predovšetkým živočíšne bielkoviny a tuky. Stenami hrubého čreva vstrebávame nesmierne dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, glukózu, vodu. Poškodenie črevnej sliznice môže spôsobovať chronické problémy v celom organizme.

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny má hrubé črevo dve základné funkcie, a to: vylučuje z tela von nestrávené nevhodné zvyšky potravy a riadi telesné tekutiny a vodu v tele.

Má zatepľovaciu funkciu, zohrieva okolité orgány, čo si môžete overiť, keď ste vyhladovaní-je vám zima.

Ak je v hrubom čreve prílišné teplo, voda sa odparí a vzniká zápcha, hemoroidy, usadzovanie toxínov, u žien to môže viesť až ku gynekologickým problémom. Teplo môže vznikať zo zápalových procesov, nestrávených zvyškov potravy a zlého stravovania všeobecne. Ak je v čreve prílišný chlad, telo nedokáže vstrebať vodu, čo je sprevádzané hnačkou, bolestivým podbruškom, vytekaním hlienov z nosa . Vitamíny a minerály sa dobre nevstrebali, čo je zapríčinené pitím chladných nápojov, príliš veľkým množstvom surovej zeleniny a ovocia, či užívaním antibiotík.

Hrubé črevo je jangový orgán a patrí k elementu kov. Čínski liečitelia hovoria, že čo nevylúči hrubé črevo, musí vylúčiť pokožka. To sa môže prejavovať formou rôznych ekzémov, či akné. Ak máte na krku alebo v podpazuší kožné výrastky, máte v črevách polypy. Tie zhoršujú peristaltiku čriev.

Hlavnou funkciou hrubého čreva je vpustiť do organizmu , čo potrebuje, a zadržať, čo telu škodí. A pri dnešnom spôsobe stravovania, má čo robiť. J Je nadmieru podstatné, aby správne fungovalo. Steny hrubého čreva sú tenké, len 1-2mm, a teda majú tendenciu prepúšťať do tela látky v ňom obsiahnuté. Nesprávnym stravovaním sa takto môžu toxíny krvou rozšíriť do celého tela. Oslabené steny čreva viete zistiť i tak, že vypije šťavu z červenej repy. Ak je moč červený, je problém.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy sú bolesti zubov, bolestivý opuch hrdla sprevádzaný zápalom mandlí, zápal hrdla, bolesti v nadlaktí a v bruchu, zažltnutie očného bielka, pocit suchosti v očiach, výtok riedkeho hlienu a krvácanie z nosa, syndróm zablokovania krku, nefunkčnosť a ťažkosti s ohýbaním ukazováka.

Na emocionálnej úrovni sa problémy s hrubým črevom prejavujú strachom, stratou odvahy, podráždenosťou, zakotvením v minulosti, obavami z výsledkov, netrpezlivosťou, nereálnymi očakávaniami.

Podľa orgánových hodín je hrubé črevo v aktivite medzi 5. až 7. hodinou ráno. Je to vhodný čas na vyprázdňovanie. Je dobré na tento systém telo naučiť, či už vypitím teplejšej vody, alebo cvičením. S vodou to netreba preháňať, pretože v tejto dobe sú v pasivite obličky a je to pre ne obrovská záťaž.

Hrubé črevo je vhodné pravidelne očisťovať, aby v ňom nezostávali zvyšky nestrávenej potravy a ďalších nevhodných látok. Na očistenie hrubého čreva existujú rôzne druhy očistných kúr. Asi najznámejší je klystír. Pomocou neho odstránite z tela hlieny, kvasinky, parazitov a ďalšie usadeniny. Môžete naň použiť prevarenú vodu s citrónom, nakoľko dezinfikuje  a zároveň obnovuje črevnú flóru. Sprievodným javom takejto očistnej kúry môže byť únava, vytekanie hlienov z nosa, mierna teplota.., nakoľko sa organizmus bráni, ale netreba sa zľaknúť.

Ak chcete hrubé črevo posilniť a ochrániť , jedzte stravu bohatú na  vlákninu, jedzte čerstvé ovocie a zeleninu, vhodné sú i šťavy z nich, napr. mrkvová šťava odhlieňuje a odšťavená hlávková kapusta uvoľňuje hnilobné usadeniny a podporuje chudnutie. Pite dostatok čistej vody, zabezpečte si dostatočný príjem vitamínu C. Na črevné prostredie výborne pôsobí čerstvý cesnak, ktorý zbavuje parazitov. Výborná je na očistu chlorela a psylium. Vyhýbajte sa hlavne strave bohatej na živočíšne tuky, múku, priemyselne upravovaným potravinám a rafinovanému cukru.  Úplne vylúčte mlieko a mliečne potraviny, pretože ochladzujú a zahlieňujú, nielen hrubé črevo, ale i celý tráviaci trakt.

Pamätajte si: Jedzte vtedy, keď máte naozaj hlad. Neprejedajte sa, ale ani nehladujte! Dlhodobé hladovanie oslabuje čchi sleziny!