zdravie

ZDRAVIE V MESIACI AUGUST PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

V mesiaci august podľa tradičnej čínskej medicíny venujeme pozornosť termoregulácii organizmu, posilňujeme systém telesnej teploty. Na jeho udržiavanie má najväčší vplyv pečeň a lymfatický systém.  Najviac tepla nám zabezpečuje činnosť pečene, ľadvín, srdca a mozgu. Na zvyšovanie telesnej teploty vplýva aj práca hormónov a fyzická aktivita. V auguste je tendencia organizmus oslabiť, čo sa prejavuje aj kolísaním telesnej teploty. Našou úlohou je ju udržať v hladine klasických 36-37 °C.  Teplota tela je najnižšia ráno okolo 3 hodiny a najvyššia poobede okolo 17,00 hod.

Fyzickými prejavmi telesnej nerovnováhy sú nahluchlosť, pocity hučania v ušiach, bolestivé zápaly hrdla, potenie, obehové ťažkosti, poruchy funkcie obehového systému, oslabenie imunity, alergie, zadržiavanie toxínov a vody v tele, bolesti vonkajšieho kútika oka, bolesti za uchom, na vonkajšej strane ramena, bolesť lakťa a predlaktia.

Organizmus oslabuje aj negatívne myslenie, pocity strachu, príliš horlivé myšlienky, alebo opustenie sa, strata psychických síl. Toto taktiež zle vplýva na prekrvenie organizmu.

Mnohí majú tendenciu piť v letných mesiacoch chladené nápoje. Ale to nie je to najlepšie riešenie. Mali by ste telo udržiavať v správnej teplote a piť odstatú vodu, nápoje izbovej teploty, vlažné čaje, čím nezachladíte organizmus a znížite potenie. Zo stravy preferujeme tepelne upravenú zeleninu a postupne prechádzame na sezónne ovocie a zeleninu, najmä uhorky a paradajky, ktoré podporujú lymfatický systém a pečeň. Je to spôsobené tým, že odznieva  jang a postupne sa preklenuje na jin. Každý si musí vyskúšať, čo mu pôsobí lepšie. Viacerí si môžu všimnúť zvýšené opuchy, ktoré môžu byť zapríčinené problémami s lymfou, a preto je veľmi vhodné zaradiť v tomto období lymfatické masáže.

V auguste pijeme čaj z pamajoránu a dopĺňame jód. Výborné sú na doplnenie jódu riasy ako Kelp, Chaluha bublinatá, či treščia pečeň. Nezabúdame na zvýšený príjem tekutín, ideálne v menších, ale o to častejších dávkach, na podporu ľadvín. Vyhýbame sa všetkému, čo môže zanášať náš lymfatický systém ako sú napr. polotovary, ktoré zanášaním lymfy bránia odvádzaniu odpadových látok z tela, a tým sťažujú jeho prekrvenie. Opúšťame žabie perspektívy a veríme si. :D.