zdravie

ZDRAVIE V MESIACI APRÍL PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Podľa tradičnej čínskej medicíny je v mesiaci apríl najviac zaťažená pečeň. Jednou z hlavných funkcií pečene je uchovávanie a kontrola krvi. Je  najdôležitejším detoxikačným orgánom. Pečeň je jediný orgán, ktorý sa dokáže pri poškodení obnoviť a dorásť do pôvodnej veľkosti.

Podľa TČM je pečeň jinový orgán elementu dreva. Jinové orgány sú okrem pľúc naplnené krvou, a preto sú životne dôležité pre telo a ich oslabenie často vedie k smrti. Každý jinový orgán je prepojený s jangovým orgánom s podobnou funkciou. V prípade pečene je to žlčník a oba z energetického hľadiska zodpovedajú za veľkú časť spojivového tkaniva v tele, predovšetkým väzivo a šľachy. Pečeň sa považuje za najsilnejší kontrolný orgán pre emócie, hlavne hnev, ktorý sa v nej ukladá. Pečeň je vlastne posledným orgánom v tele, ktorý spracováva emócie, a silné negatívne emócie ho vedia oslabiť.

Oslabenie pečene sa prejavuje na problémoch so zrakom, ale aj na nechtoch rúk a nôh – ak sú suché a popraskané, ukazuje to na suchú a prehriatu pečeň. K ďalším príznakom oslabenia pečene patrí zvýšená teplota,  bolestivé kolená, stehná, či celková fyzická slabosť. Pečeň kontroluje svalstvo, je teda zdrojom fyzickej sily. Oslabená pečeň znamená fyzicky oslabené telo, neschopné napr. dvíhať ťažšie bremená.  Pečeň je zodpovedná aj za rozvod energie v tele. Ak sa cítime , často i bezdôvodne unavení, je čas posvietiť si na pečeň. Je zároveň prepojená aj s maternicou. V istej fáze cyklu sa maternica začína sťahovať, čím vytvára v pečeni teplo, a to spôsobuje podráždenosť, zlosť , jedovitosť. (A tu máme riešenie na ženské výkyvy nálad J, stačí pritom len sa zamerať na liečbu pečene J. )

K špecifickým symptómom oslabenej pečene patria unavené a červené oči, slzenie, zápaly spojiviek, šedý zákal, suché oči, zákal očnej šošovky, zlá lomivosť oka, všeobecné zhoršovanie zraku, hučanie v ušiach, zhoršenie čuchu, sucho v ústach a herpesy. Ďalšími znakmi sú bolesť pravej strany hlavy, bolestivá koža na hlave, problémy s krčnou chrbticou, syndróm nepokojných nôh, svrbenie a vyrážky na pohlavných orgánoch, zapálené popraskané bradavky, bolestivá erekcia, vaginálne výtoky, opuchy pŕs, nepravidelný cyklus, cysty a myómy v maternici, bolestivá menštruácia, endometrióza, nízky krvný tlak, chuť na sladké , kurie oká a otlaky na 4. prste nohy, nevoľnosti, nadúvanie, zápchy a hnačky.

Ak sa no to pozrieme, tak je tých symptómov pri oslabenej pečeni naozaj dosť. Veľakrát si ich neuvedomuje a pripisuje niečomu úplne inému, a pritom sa stačí zamerať na pečeň.

Na psychickej úrovni pečeň výrazne ovplyvňuje emócie. Prejavuje sa láskavosťou , ľútosťou, benevolenciou, či súcitom na jednej strane a  hnevom, zúrivosťou, podráždenosťou, či žiarlivosťou na strane druhej. Je veľmi dôležité kontrolovať a tak i ošetrovať svoje deštruktívne pocity. Tieto jedovité reakcie vytvára nadbytočné teplo v pečeni, ak sa stáva príliš jangovou. Pečeň zodpovedá aj za kreativitu , plánovanie a schopnosti nájsť rýchle riešenie problémov.

Alkohol dokáže emočne vplývať na človeka. Je rozdiel , aký pijeme. Ak sa nalievame jangovým nápojom, ako tequila , ten vytvára agresivitu, zlosť, hnev, podráždenie. Naopak pivári, tí budú mierumilovnejší a pokojnejší.

Z hľadiska orgánových hodín je najväčšia aktivita pečene medzi 1-3 hodinou v noci. Ak máte oslabenú pečeň, je veľká pravdepodobnosť, že sa často budíte práve v týchto hodinách. V týchto hodinách pečeň pracuje nielen na očisťovaní organizmu, ale i na regenerácii samej seba. Tento proces najlepšie prebieha, keď ležíme. V tomto čase sa neodporúča nič konzumovať, hlavne nie ťažké jedlá a alkohol, pretože tenké črevo je v pasivite a nevie to spracovať. Neodporúča sa ani šoférovať, lebo hrozí mikrospánok. A ak by ste chceli študovať a dopovať sa povzbudzujúcimi preparátmi, nerobte to. Jednak vaša myseľ vtedy nepracuje tak akoby ste si želali a jednak stimulantmi likvidujete energetické rezervy organizmu a ubližujete si tým.

Čo prospieva pečeni? Predovšetkým pite veľa čistej vody, jedzte čerstvú, ale i tepelne upravenú zeleninu, najmä červenú,  citrusové plody i semená. Znížte príjem kávy a alkoholu. Regulujte svoje možnosti a nežeňte svoje telo do extrémov, práca je dôležitá, ale relax ešte viac. Dodržiavajte psychohygienu. Teraz na jar pomôžete vyčistiť pečeň pomocou žihľavovej kúry. Výborný je aj yzop, levanduľa či jedlé gaštany. Nezvládateľný hnev, či únavu môžete skrotiť masážou chodidiel: palcom pravej ruky pritlačíme plôšku pod prstami chodidla a pravou rukou masírujeme stred chodidla šikmo, smerom hore.